Jakie kreatywne zabawy dla dzieci można zorganizować w domu?

Jakie kreatywne zabawy dla dzieci można zorganizować w domu?

Zabawy dla dzieci, których można doświadczyć w domu

Zorganizuj fajne zabawy dla dzieci w domowym zaciszu

Rodzicom szukającym ciekawych i kreatywnych zabaw, dla dzieci w domu polecamy mnóstwo pomysłów na interesujące i przede wszystkim wciągające dziecko aktywności. Można wybierać spośród wielu opcji, czynnie i biernie spędzając czas, który wszak jest wspólny bez względu na wiek czy umiejętności. Oto kilka propozycji na podstawie kategorii charakterystycznych dla grupy wiekowej:

  • Młodsze dzieci: zabawy sensoryczne, wykorzystujące skojarzenia kolorów, dźwięków i zmysłu dotyku. Można wykonać swobodne malowanie, aplikacje z materiału, budowle z materiału lub sączki.
  • Starsze dzieci: planszówki, kooperacyjne gry edukacyjne lub polegające na rozważaniu umiejętności współpracy z innymi.

Aby wszyscy bawili się dobrze i była to przyjemna wspólna aktywność, polecamy przygotować stosowne materiały lub zabawki w domu, jak też przestrzegać określonej kolejności realizacji wyznaczonych celów, aby dzieci poczuły satysfakcję z wykonanej pracy. Dzięki temu po prostu będą miały wspaniałą zabawę, co jest najważniejszym celem w naszej strategii edukacyjnej.

Zabawy sensowne Dzieci w wieku przedszkolnym
Świecowanie przedmiotów Kntur Bounce
Konstrukowanie obiektów z przyrządów Szukanie skarbów
Rysowanie obrazów Zwiedzanie domowych kryjówek

Szalone pomysły na kreatywne zabawy dla dzieci w domu!

Szukasz zabawnych i oryginalnych pomysłów na zabawę dla twoich dzieci? Jesteś we właściwym miejscu!

Jeśli szukasz sprawdzonych i kreatywnych zabaw dla dzieci do wykonania w domu, mamy dla Ciebie szereg inspiracji. Wystarczy trochę wyobraźni, aby korzystać z darmowych zabaw dla dzieci w domu! Przygotowaliśmy dla Ciebie tabelę, która wyjaśnia w sposób zrozumiały rodzaje kreatywnych zabaw i aktywności, które możesz wykonać z dzieckiem w domu:

Kreatywne zabawy dla dzieci w domu – możliwości
Zabawa Czas trwania Potrzebne narzędzia
Robienie rysunków Do 3 godzin Kredki i papier
Robienie lalek z kartek papieru Do 3 godzin Kolorowe kartki papieru
Robienie puzzli i zagadek Do 1 godziny Puzzel i zagadki
Robienie kanapek Do 1 godziny Składniki oraz nożyczki

Nawet jeśli masz niewiele materiałów, zawsze możesz znaleźć kreatywne i ciekawe zabawy dla twoich dzieci. Czasami wystarczy zwykła wata, watolina i garść kredek, aby zorganizować w domu mnóstwo rozmaitych zabaw i gier dla twoich pociech. Pamiętaj, że wspólne spędzanie czasu z dziećmi ma nieocenioną wartość, a jeśli pomysły na ciekawe zabawy dla dzieci się skończą, zawsze można wybrać się na pobliski plac zabaw.

Podpowiedzi dla rodziców: 10 kreatywnych zabaw dla dzieci do zorganizowania w domu

Kąpiele rytmu – muzyka to doskonała zabawa, zwłaszcza dla dzieci. By móc się zabawić, wystarczy parawan, mały basen, muzyka i małe plywaki lub zapasowe ubrania. Wybierzcie ulubioną piosenkę dziecka i pozwól mu trzymać rytm przenosząc dłonią plywaki tak, jak są grane rytmiczne dźwięki. Możesz też zorganizować tańce rodzinne, w przeciwieństwie do salonowych tanecznych rywalizacji, ta zabaw edukuje dzieci i daje rodzicom okazję, by stali się dziecku bliższym. Rodzice i dzieci mogą tańczyć razem dzieląc się wewnętrzną energią.

Gry strategiczne

Gry strategiczne, jak kierki czy warcaby, pomagają dzieciom ćwiczyć logiczne myślenie, zarządzanie czasem i samoocenę. Można do tej zabawy wykorzystać nawet leżącą pod ręką kostkę, by wspólnie ustalić zasady. Muuminkilän othello to ciekawe połączenie tradycyjnego othello z postaciami z klasycznej bajki Muumino. Rodzice mają też dostęp do bardziej złożonych gier, jak  planszowe i towarzyskie, które zapewnią dzieciom wyjątkową zabawę, pobudzając ich kreatywność i poznawcze zdolności.

Trening pamięci

Gra Szczegóły gry
Trójwymiarowa plansza Wyobraź sobie figurkę z przedmiotu, np., kubek, w autobussie.
Granie w słowa Zacznij od słowa i dodawaj kolejne słowa, tak aby wyraz utworzył zdanie.
Memory Game Ułóż karty konkretnych grup, np. zabawek i używaj kolorów, punktów lub kształtów, by przypisać parom jedno słowo

Gry te uczą dzieci zapamiętywania i porównywania obrazów, słów, faktów, liczb, sylab i liter. Trening pamięci z pewnością pomoże dzieciom poprawić ich koncentrację, zdolność uczenia się poprzez doświadczenie i zdolność logicznego myślenia.

Jeśli szukasz inspiracji, jak zorganizować dziecku ciekawą zabawę w domu, postaw na rozwiązania kreatywne! Sprawdź, jakie jeszcze propozycje przygotowaliśmy w tym artykule: https://sklep.animatria.pl/kategoria-produktu/dla-rodzicow/boxy-kreatywne/.