Osocze krwi, najważniejsze informacje dla krwiodawców

Co to jest osocze?

Osocze, czasami zwane też plazmą, to składnik krwi stanowiący około 55% jej objętości. Jest niesamowicie ważne ze względu na funkcje, które pełni. Przede wszystkim transportuje ono po ciele składniki odżywcze, jak i wspomaga narządy takie między innymi nerki, wątroba i płuca, które pomagają w usuwaniu z ciała produktów przemiany materii. Osocze po podzieleniu go z krwi ma zazwyczaj kolor słomkowy. Ciekawostką jest to, że może ono mieć inną barwę w przypadku schorzeń lub jako odpowiedź na substancje wprowadzane do organizmu. I tak na przykład w przypadku schorzeń wątroby, może być brązowe, w przypadku diety obfitującej w tłuszcz żółte, a przy braniu tabletek antykoncepcyjnych… zielone. Skład osocza to w dużej mierze jony metali oraz mocznik i kreatynina, a także olbrzymie ilości witamin i składników odżywczych.

Jak się pobiera osocze?

Aby oddać osocze, należy udać się do centrum krwiodawstwa w swoim mieście. Tam pobierane jest osocze za pomocą dwóch różnych sposobów. Pierwszy to tradycyjne pobranie krwi, z którego później za pomocą odpowiednich narzędzi oddzielane jest osocze, a także opinie potrzebne w niektórych terapiach pojedyncze składniki krwi, takie jak płytki krwi i krwinki czerwone. Proces oddawania krwi trwa około 10 minut. Można też zrobić to Inaczej – osocze może być oddzielane od krwi za pomocą metody plazmaferezy podczas pobierania. Wtedy też krew pobierana z żyły, jest przepuszczana przez specjalne, specjalistyczne urządzenie medyczne, które oddziela osocze, a krew już bez niego trafia z powrotem do ciała pacjenta. Podczas takiej metody pobierania osocza można uzyskać go nawet 700 ml (w przeciwieństwie do pierwszej, gdzie uzyskuje się tylko około 220). Pobieranie osocza oddzielanego od krwi na bieżąco trwa jednak znacznie dłużej, bo około 30-40 minut.

Aby oddać osocze, należy być osobą pełnoletnią, bez infekcji i chorób przewlekłych, a także ważyć minimum 50 kg.

Zastosowanie osocza u pacjentów.

Osocze może być stosowane u wielu różnych pacjentów z różnymi dolegliwościami. Ostatnio najgłośniej mówi się o zastosowaniu osocza ozdrowieńców u pacjentów z COVID-19. W takich przypadkach wykorzystuje się osocze ze specyficznymi immunoglobulinami dla konkretnych chorób. Jednak osocze przydaje się także w wielu innych przypadkach. Przede wszystkim u osób mających zaburzenia pracy układu odpornościowego występujące na przykład podczas terapii nowotworowej. Pomaga także osobom z równego rodzaju zaburzeniami krzepliwości, nieprawidłowym działaniem niektórych narządów, takich jak nerki, a także wspomaga ono pacjentów mających problemy z odpowiednim krążeniem płynów w organizmie.