fotowoltaika

Porównanie ofert fotowoltaiki – jak znaleźć najlepsze rozwiązanie?

W ostatnim czasie fotowoltaika stała się nie tylko modnym pomysłem na obniżenie rachunków za prąd, ale także ekologicznym rozwiązaniem. Wszystkie osoby, które rozważają założenie fotowoltaiki, powinny dokładnie zapoznać się z tym rynkiem.

Co to jest fotowoltaika?

Fotowoltaika należy do odnawialnych źródeł energii (nazywanych OZE). Oznacza to, że prąd jest tworzony z surowców odnawialnych. Wytwarzanie prądu jest ściśle związane z promieniowaniem słonecznym, a założenie takiej instalacji najzwyczajniej w świecie umożliwia produkowanie własnego ekologicznego prądu (i oczywiście sprawia, że płacimy znacznie mniejsze rachunki za prąd).

W związku z tym, że obecnie w Polsce nadal głównym źródłem energii są elektrownie węglowe, które nie są najlepszym rozwiązaniem, wiele osób rozważa założenie instalacji fotowoltaicznych.

Wyróżniamy dwa rodzaje ogniw fotowoltaicznych:

  • krzem monokrystaliczny – struktura tych paneli jest uporządkowana;
  • krzem polikrystaliczny – jest to nieco tańszy, ale nadal skuteczny odpowiednik krzemu monokrystalicznego.

Z czego zbudowana jest instalacja fotowoltaiczna?

Chcemy teraz pokrótce opowiedzieć Wam, z jakich elementów składa się instalacja fotowoltaiczna:

  • Panele fotowoltaiczne, które są zbudowane z tzw. ogniw fotowoltaicznych.
  • Liczniki dwukierunkowe, które obliczają przepływ prądu i ilość wyprodukowanej energii dzięki panelom.
  • Falownik, który zajmuje się przekształceniem prądu. Sprawia to, że możemy używać wyprodukowanego prądu we własnych domach.

Jak wybrać dobrą fotowoltaikę?

Wybór odpowiednich paneli fotowoltaicznych nie jest prosty. Jest to inwestycja na najbliższe kilka lat, która powinna (a wręcz musi) nam się zwrócić. Przed dokonaniem tego wyboru dobrze jest przeanalizować dostępne rozwiązania na rynku. Jak się zapewne domyślacie, firm zajmujących się produkcją i montażem fotowoltaiki jest dużo, a samych rodzajów paneli jeszcze więcej. Czasami trudno jest się w tym wszystkim nie zgubić, dlatego dobrym sposobem jest porównanie ofert fotowoltaiki np. tutaj: https://watomat.pl/.