Prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu.

Prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu – jak to działa?

Alkoholizm to jedno z najczęstszych uzależnień. Dlaczego? Jest kilka czynników. PO pierwsze łatwy dostęp do alkoholu i przedział cenowy trunków, przez co może pić każdy. Po drugie, małe wsparcie dla profilaktyki antyalkoholowej, o którym mówi się już od kilku lat na forum publicznym. Wreszcie duże przyzwolenie społeczne dla nadużywania alkoholu. Dla wielu z nas nie ma imprezy bez alkoholu, a starsze pokolenia oburzają się na przykład na wesela bez napojów wyskokowych. Nie patrzymy też krytycznie na osoby, które codziennie sięgają po małe ilości, na przykład kieliszek wina przed snem lub piwo po powrocie z pracy. Dlatego też zarówno miejsca, takie jak prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu, jak i dostępne, ale mocno ograniczone placówki profilaktyki uzależnień z roku na rok odnotowują coraz większe liczby osób, które zgłaszają się o pomoc. Żeby jednak móc zacząć leczenie, należy zgłosić się do placówki samem i chcieć się leczyć, i to najczęściej jest najtrudniejsze dla wielu osób uzależnionych. Bagatelizują problem lub twierdzą, że poradzą sobie z nim same.

Prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu – terapie dla uzależnionych.

Niezależnie od tego, czy na drodze alkoholika stanie państwowa placówka, czy prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu terapia zawsze wygląda podobnie. Przede wszystkim jakakolwiek rozmowa i działanie rozpoczynają się w momencie, kiedy osoba uzależniona wyrazi chęć, zrozumienie, że to ona ma problem oraz zaakceptuje metody pomocy w wychodzenia z alkoholizmu. Dopiero po takim przyznaniu się do problemu może nastąpić pomoc. Często w przypadku alkoholików trafiających do placówek stacjonarnych, całą pracę należy rozpocząć od detoksu, czyli pozbycia się z ciała pozostałości toksyn i przywracania odpowiedniej równowagi biochemicznej organizmu. Dopiero po tym wybierana jest odpowiednia psychoterapia terapia mająca na celu stopniowe wychodzenie z uzależnienia. To, czy będzie to terapia grupowa, czy indywidualna, czy może ich połączenie zależy od wspólnych ustaleń alkoholika i terapeuty.

Prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu – terapie dla rodzin.

Wiele prywatnych ośrodków leczenia alkoholizmu prowadzi także terapię dla rodzin, która jest także niezwykle ważnym procesem. Po pierwsze rodziny te cierpią i są osobami współuzależnionymi. PO drugie mogą być one kluczem do wyzdrowienia, jednak muszą najpierw zrozumieć mechanizmy, jakimi kieruje się osoba w nałogu, a także mechanizmy obronne u nich samych mogące mieć wpływ na całość terapii uzależnienia.